ANADOLU’NUN SESİ  “BARIŞ MANÇO”

ANADOLU’NUN SESİ “BARIŞ MANÇO”

İkinci Dünya Savaşı ortamında 1941 yılında doğan Barış Manço’ya ailesi, barışa duydukları özlem nedeniyle Barış adını vermişti. Barış Manço, odağında barışın, hoşgörünün ve uzlaşının olduğu müziği ve yaptığı televizyon programlarıyla adına yaraşır bir yaşam sürdürdü.

Değişik kültürle harmanlanmış Anadolu’nun bir ferdi olan Barış Manço, Anadolu’nun özgün sesiydi. Uzun saçları, sıra dışı giyim tarzıyla bu toprakların insanlarına kendisini yürekten sevdirmeyi başarmıştı Barış Manço.

Anadolu kültürünü dünyaya tanıtırken, dünya kültürlerini de Anadolu insanına taşıyordu. Evliya Çelebi gibi çok seyahat edip, yaptığı televizyon programları aracılığıyla ülkeleri geziyordu. Kendisine boşuna “Barış Çelebi” denmemişti.

Çok sayıda unvana sahipti: Sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı,  kültür elçisi. Bütün bu unvanlara ait işleri layıkıyla ve samimiyetle yapan bir insandı.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısıyla üretken bir sanatçı olan Barış Manço, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılmaktadır.

“Ben Bilirim Ben Bilirim”, “İşte Hendek İşte Deve”, “Kâtip Arzuhalim Yaz Yâre Böyle” ve “Dağlar Dağlar” adlı şarkıları, Barış Manço’nun sesinden dinlemek her zaman büyük bir keyiftir. Bu şarkılar, Anadolu kültürüne dair çok şeyler anlatır.

Anadolu’daki yiğitlik, dostluk, garibana sahip çıkma ve yaşam felsefesini Barış Manço şu sözlerle dile getiriyordu:

Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi?

Yaz dostum selam almayana yiğit denir mi?

Yaz dostum altı üstü beş metrelik bez için

Yaz dostum boşa geçmiş ömre yaşam denir mi?


Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı

Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı


Yaz dostum yoksul görsen besle kaymak bal ile

Yaz dostum garipleri giydir ipek şal ile

Yaz dostum öksüz görsen sar kanadın kolunu

Yaz dostum kimse göçmez bu dünyadan mal ile  

Fotoğrafa baktığım zaman, Barış Manço’nun çocuklara duyduğu eşsiz sevgiyi hatırlıyorum. “Arkadaşım Eşek” ve “Ayı” adlı şarkılar, Barış Manço ile çocuklar arasında bir sevgi köprüsünü oluşturuyor. Özellikle çocukların dünyasına sevgi ve samimiyet eşliğinde müziğiyle derinlemesine nüfuz etmeyi başarmış bir insandı Barış Manço. Şarkılarıyla çocukları eğlendirirken aynı zamanda onlara hayatı öğretiyordu.

Uzun saçlı, özgün sanatçı Barış Manço’yu; çocuk, genç ve yaşlı hepimiz çok sevdik, sevmeye de devam ediyoruz. Allah rahmet eylesin…