AZİMLİ OLMAK

AZİMLİ OLMAK

Hani insan bazen ne ileri, ne geri tek bir adım atamaz ya..

Birini yanında tutmayı bilmez ama onun yokluğunu da istemez.

Kaybetmeyi göze alamaz ama kazanmak için mücadele etmez.

 

Can Yücel’in ‘’Kaybetme’’ isimli şiirinde belirttiği gibi kazanmak için mücadele etmek gerekir. Mücadele etmediğiniz zaman kaybetmeyi göze almış olursunuz. Mücadele ederken ısrarlı ve kararlı olmak bir başka ifadeyle azimli olmak kazanırken en büyük güçtür.

Türk Dil Kurumu’nun, “bir işteki engelleri yenme kararlılığı” olarak tanımladığı azim; sağlıklı ve sürdürülebilir başarıya giden yolda oldukça önemli.

Saman alevini andıran istek ve arzular bir amaca giden yolda amaç sahibini yarı yolda bırakabileceğinden azimli olmak başarıya ulaşmak için altın bir değer taşır.

ABD Eski Başkanı Calvin Coolidge: “Asla vazgeçmeyin. Dünya’da hiçbir şey ısrar etmenin yerini alamaz. Yetenek alamaz, dünyada yetenekli ama başarısız insandan daha çok ne var?… Tek başına eğitim alamaz, dünya başıboş gezen insanlarla doludur. Israrlı ve kararlı olmak tek başına bir güçtür” demiş.

Mümin Sekman’ın bu konudaki uyarısı dikkate değer: “Unutma, zafer bir dakika daha dayanabilenindir. Hayat mucizelerle doludur. Bazen hiç kurtulamayacağımızı düşündüğümüz durumlardan, şartlar değişir, kurtuluruz. Umudumuzu kaybetmemeli ve çabalamaya devam etmeliyiz. Biz çaba harcamaya devam edersek, şartlar da bizim lehimize devam etmeye başlayacaktır.”

Sekman’a göre; “zorlukları azimle yenmek kadar büyük düşünebilmek de önemlidir. Büyük hayalleri olanlar, hayallerine giden yolda yaşayacakları geçici ve küçük hayal kırıklıklarında cesaretlerini kaybetmemeleri gerekir. Büyük hayalleri olanlar karşılaşacakları zorluklardan ve küçük başarısızlıklardan yılmamalıdır… Hepimizin korkuları var, fakat korkularımızı aşabiliriz. Senin hayallerinin yüksekliği ne kadar? Çünkü sen yükseldikçe önündeki engeller küçülür.”

Fotoğrafta bedensel  engelli bir basketbolcunun oyun esnasında kendisine pas olarak verilen topu tutabilmek ve onunla başarıp sayı yapabilmek adına mücadelesini görüyorum. İnsanlar hangi şartlarda olurlarsa olsunlar mücadeleyi bırakmamalılar. Unutmayalım! Mücadele etme azmine sahip olmayanlar, meydanı hak etmeyenlere bırakırlar.

Kişi azimli olmakla birlikte eğer iyimserse de başarıya giden yolda engelleri aşması daha kolay olur. Zorluklar karşısında kişinin tahammülünü artıran iyimserliktir.

“Tekkeyi bekleyen çorbayı içer” atasözünde olduğu gibi azimli olan mutlaka kazanır. Azimli olmayı iyimserlikle taçlandıranlar hem çok daha kısa zamanda kazanır hem de kazanmakla birlikte daha mutlu olurlar. Kazanacağına ve başaracağına inananlar azimli olmayı başardıklarında mutlu sona ulaşabilirler.