BAŞARININ SIRRI

[su_quote]Vücut,akan bir sudur,

Adem,bir umman,kızım.

Hayatın aslı budur,

Gayrısı yalan,kızım.[/su_quote]

 

Faruk Nafiz Çamlıbel’in ‘’KIZIMA’’ isimli şiirinde belirttiği gibi hayat akıp gitmekte.  Hayat akıp giderken  arkanda ne bıraktın?  Kendin ve insanlık adına ne yaptın? Sorularına verebildiğin cevap başarın veya başarısızlığının göstergesi  olacaktır.

Son yıllarda açıklanan seçme sınavlarının sonuçları, maddi imkânlar ile başarı arasında uyumlu bir ilişkinin olmadığını ortaya koyuyor. Ekonomik refahın gelişmiş olduğu bölgelerdeki çocuklarda bir mücadele ruhu eksikliği dikkat çekmekte. Maddi durumu iyi olan ailelerin en ciddi şikâyet konusu, çocuklarının yeterli olmayan okul performansıdır. “Her şeyi yapıyoruz, her türlü imkânı sağlıyoruz” diyerek başlayan konuşmalar, çaresizliği ifade eden cümleler eşliğinde çocukları suçlayarak devam eder.

Fotoğrafa baktığım zaman tavuğun yanında, zor şartlarda yere serilmiş kilimin üzerinde ödevini yapan  çocuğu görüyorum tıpkı kendine özel olarak ayrılmış odasında masanın ve bilgisayarının başında ders çalışan çocuklar gibi. Elbette ki çocukların hepsinin ödevlerini en iyi şartlarda yapmaları hepimizin en büyük arzusu…fakat yeter mi? Ödevini hangi ortamda, hangi şartlarda yaptığından ziyade öğrenmek isteyip istemediği önemli. Sınırsız destek ve maddi imkânlar, çocukları çaydaki şeker gibi çözüyor. Her şeye beklemeden hemen sahip olan çocuklar için ders dinlemek, ders çalışmak, sınavlarda soruları cevaplandırmak adeta bir işkence. Aşırı tüketimin eşlik ettiği hız çağında yaşıyoruz. Bundan en fazla çocuklar etkileniyor. Sabırsızlık ve beklemeyi öğrenmemiş olmak, maddi imkânı iyi olan çocukların en büyük eksikliği.

Çocuklarımızın başarmasını ve mutlu olmasını istiyorsak her şeyden önce onlara hayatı öğretmeliyiz. Hayatın sadece ders, okul, ödevlerden ve sınavlardan ibaret olmadığını sorumluluk olduğunu öğretmeliyiz. Sorumluluk sahibi insanın yeteneği doğru keşfedilirse  doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla olduğu zaman başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Hayatı öğretirken de şunları sık sık tekrarlamalıyız: Başarı aynı yönde sonuna kadar gitmektir. Başkalarının size ideal kazandırmasını beklerseniz sonsuza kadar beklersiniz. Neyi başaracağınız, neyi, nasıl ve ne kadar istediğinize bağlıdır. Öğrenmek isterseniz öğrenebilirsiniz. Başlangıçta hata yapmadan  mükemmele ulaşan hiç kimse yoktur. Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

En Son Yazılar: