GERÇEK MUTLULUK

GERÇEK MUTLULUK

Kaç günümüz varsa şunun şurasında

O kadar güneşimiz var

Her günlük hakkımızdır mutluluk Anla

Dün, bugün eksilen güneşler

Ödenmez yarınla…..

 

Necati Cumalı’nın şiirinde belirttiği gibi ‘her günlük hakkımızdır mutluluk’. Peki, her günlük hakkımız olan mutlulukta gerçekten mutlu muyuz yoksa mutlu olmadan gülenlerden miyiz?

John Lennon’ın söylediği  ‘’ Ben 5 yaşındayken annem her zaman bana mutluluğun hayatın anahtarı olduğunu anlatırdı. Okula başladığım zaman sınavda bana büyüyünce ne olmak istediğimi sorduklarında ‘MUTLU OLMAK İSTİYORUM’ yazdım. Onlar bana soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara  onların hayatı anlamadıklarını söyledim.’’ cümlesi gerçek mutluluğun tanımı değil midir?

Fotoğrafa baktığım zaman gülen genç adamı ve gülmesi yasak olan askeri görüyorum. Hayatta kontrast olan birçok şey gibi.. Hayatta her zaman mutlu olmak mümkün değil. Anlık mutluluklar ve o anın tadını çıkarmak gerçek mutluluk olup onu gözlerde ve gülümseyişlerde yakalayabiliriz. Yanında mutlu olduğumuz insanları görebilmenin heyecanını ve mutluluğunu tatmak varken mutsuzluğu hayatın zorunluluğu olarak görmemeliyiz. Eğer sen mutluysan yanında olan ve seni seven de mutludur, bu nedenle önce kendi mutluluğunu ara ve bul…

Mutlu olmak için önce kendini tanımalı ve ona uygun davranmalısın.