GÜLMEK ENERJİ VERİR

GÜLMEK ENERJİ VERİR

Sevgi yoksa

Gözlerinde şefkat yoksa

Dünyalar da senin olsa

İnsan olmak kolay değil

 

Neler gördük bu dünyada

Neler verdik bu uğurda

Sultan olmak kolaydı da

İnsan olmak kolay değil!

 

Ahmet Selçuk İlkan’ın ‘’İnsan Olmak Kolay Değil’’ isimli şiirindeki gibi gözlerinde şefkat ve sevgi olmadığı gibi gözlerinin içi de gülmüyorsa insan olmak kolay değil. Bu dünyada her şeyi görüp yaşayabiliriz ama ne yaşarsak yaşayalım en sıkıntılı anlarımızda dahi gözlerimizin içindeki gülümsemeyi, sevgi ve şefkati kaybetmeyelim.

Her geçen gün ortalık daha fazla asık suratlı insanlarla dolup taşarken gülmek sanki bir yerlere sürgün edilmiş gibi. Oysa zor olan asık suratlılık, kolay olan ise gülmektir. İnsanlar zor olanı tercih ederek bir tuhaflık yaratıyor ve bir keskin sirkeden farkı olmayan asık suratlılığın hiçbir şeye faydası olmadığını da bilmiyor.

Gülmek ve özellikle de gözlerinin içinin gülmesi sadece gülen kişiye değil etrafındakilere de fayda sağlıyor. Geçenlerde bir mizah dergisi okuyan kişinin yüzündeki gülücüklere başka insanların tebessüm ve imrenmeyle baktıklarına tanıklık ettim. Gülmek ve bunu saklamayacak özgüvene sahip olmak ‘’İnsan Olmak Kolay Değil’’ dercesine bir insana cazibe kazandırıyordu.

Gülmek konusundaki şu tespitler dikkat çekici: “…Gülmek, hayatta yanlış şeyleri ciddiye almadığımızın garantisidir. Bazen olayların gerçekte ne kadar komik olduğuna dikkat edin. İçinde bulunduğumuz durumun ne kadar önemsiz ve komik olduğunu fark ettiğimizde, dalga geçme sırası bizdedir. Bir güç bize gergin olmanın saçma, komik ve mantık dışı olduğunu söyler.

‘Sorunlarınıza gülün’ sorunlarınız yokmuş gibi davranın demek değildir. Bu sorumsuzluktur. Tabii ki sorunlarınızla ilgilenmelisiniz. Fakat sorunların içinde sıkışıp kaldığınızda sizi üzen şeyin ne olduğunu bulmaya çalışmak sizi daha fazla üzebilir.

Eğer olayların önemsiz olduğunu fark edip gülmeyi başarabiliyorsanız, önemli bir yol kat etmişsinizdir demektir. Bu size daha büyük sorunlarla baş edebilmek için gerekli görüş açısını ve enerjiyi sağlayacaktır.

Önemsiz şeyleri kendinize sorun haline getirmeyin. Gülmek havayı temizler. Öyleyse bir ara verin ve gülün… Çünkü gülme, bilinçaltındaki gerilimi dağıtma yoludur. Gülmek, sıkıntıyı, endişeyi, üzüntüyü, öfkeyi,  her türlü gerilimi dağıtır. Öyleyse, kendinizdeki ve başkalarındaki gerginliği dağıtmak için gülün.

İçinizi boşaltmak ve kendinizi iyi hissetmek için gülün. Genelde insan günlük yaşamında gülerek gerginliğini dağıtmadıkça o gün üzerinde ne büyük bir gerginlik taşıdığını fark edemez. Gülmeyi kendinizi ve etrafınızdakileri gevşetmek için bilinçlice kullanın. Gergin birini gördüğünüzde gülümseyin ve espri yapın… Kıskançlığa, önemsiz şeylere kavgalara gülün. Saçmalıklarla çevrelendiğiniz zaman bu duruma gülün, böylece saçmalıklar sizi etkisi altına almasın…”

Fotoğraftaki gülen ve gözlerinin içindeki gülümsemeyi de esirgemeyen insan, kendisiyle barışık olmayı ve özgüveni sergiliyor. Herkese huzur veren böyle güler yüzlü insanlara her geçen gün hasret kalıyoruz ve insan olmanın kolay olmadığını anlıyoruz. Hayatın artan zorlukları zaten fazlasıyla kasvet yaratıyor, bunu asık suratlılıkla daha kasvetli hale getirmenin kimseye faydası yok. Fotoğrafa baktığım zaman insan olana gülmenin ne kadar çok yakıştığını görüyorum ve Emel Sayın’ın seslendirdiği ‘’Gülmek Sana Yakışıyor’’ adlı şarkının sözlerini hatırlıyorum;

Yan yanayken diz dizeyken

Bakışırken göz gözeyken

Ne olur hep böyle gülsen

Gülmek sana yakışıyor

Sevmek kutsal bir duygudur

Seni sevmek mutluluktur

Nazlı nazlı bakıpta gül

Gülmek sana yakışıyor

Unutmayalım ki gülmek enerji verir, hayatımıza ve birlikte olduğumuz insanlara huzur katar. İnsan olmak gülen gözlerinle etrafındakilere de huzur vererek paylaşımcı olabilmek, sevmesini bilebilmektir.