KADINLAR VE AYRILIK

KADINLAR VE AYRILIK

Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

 

Özdemir Asaf’ın ‘’Lavinya’’ isimli şiirinde belirttiği gibi ayrılık zorunluluk haline geldiği zaman üşümesine gönlünün razı olmadığı sevgilinin ardından gitme diyememek çok üzücü. Çünkü bir ilişkiyi bitirmek, ayrılmaya karar vermek hiç kolay değil. Erkekler ve kadınlar için ayrılık kararının alındığı süreç ve ayrılık sonrası aynı mı?

Bir anket kadınların ayrılık kararı alıp bunu uygulamada erkeklerden daha başarılı olduğunu ortaya çıkarmış. Bu konuda kadınların farklı bir özelliği devreye giriyor. Uzmanlara göre, kadınlar aşkı aşk gibi yaşıyor. Ayrılığı da ayrılık gibi. Kadınların erkeklerden farkı da burada başlıyor.

Uzmanlar bu farkın nedeninin kadınların karşılarındaki insanın duygularına daha çok saygı duymasına, “kısa ve öz” bir ayrılığın daha az acı vereceğine inanmasına bağlıyor. Erkeklerin ise uzun süre ayrılık konuşmasını nasıl yapacaklarını düşündüğü ve kimi zaman ayrılık kararı almış olmalarına rağmen “korktukları için” ayrılığı altı aya kadar erteleyebildikleri görülmüş.

Kadınlar ayrılık sonrası geri döner mi?

Bu sorunun cevabını uzmanlar şu şekilde veriyor: “Bir kadın, çok kolay âşık olabilir. Çok kolay bağlanabilir de. Ama ayrılık olduğunda eğer kadın, ayrılığı kabullenmiş ve ayrıldığını sindirmişse, bir daha geri dönmez.”

Genellikle bir erkek sevdiğine nasıl ayrılacağını söylemeye çalışırken veya ayrılığın hemen ardından kendine yeni bir sevgili!!! bulabiliyor. Kadınlar ise ayrılık kararı alındıktan sonra genellikle tutkulu aşkla bağlanabileceği bir sevgili arama ihtiyacı hissetmeyerek kendi dünyasında yaşamayı tercih ediyor.

Fotoğraftaki ferforje sandalyenin boş kalıp kadının eline çantasını alıp sırtını dönüp gitmesi ayrılığı sembolize ediyor.Bütün yaşanmışları geride bırakan ve ayrılık kararı alan, yoluna ve hayatına yalnız başına devam eden kadını görüyorum bu fotoğrafta. Belki intikam duygusuyla veya ayrıldığına acı çektirmek adına yanlış bir sevgili!!! bulacak belki de kendisini eskisinden daha çok sevecek yeni bir âşık bulacak. Ya da hayatına yalnız devam edecek. Yaşanmışların hepsini değerlendirerek ve kendine duyduğu saygı çerçevesinde kendi kararını kendisi verecek.

Yürümeyen bir ilişkiyi daha fazla yıpratıcı bir hale getirmektense sonlandırmayı tercih etmek doğru bir tutum. Bir ilişkide sevgiyi canlı tutmaya önem vermek gerekiyor. Sevgi tükenmişse maalesef ayrılık devreye giriyor. Sevginin kalmadığı, ayrılık sürecinin uzatıldığı ilişkilerde sevgi kaybolduğu gibi saygı da kayboluyor ve şiirde belirtilen ayrılırken üşür diye düşündüğün insanın hiçbir şeyine üzülmez hale geliyorsun. Gönül ister ki ne kadın ne de erkek için ayrılık hiç olmasın sevgi, saygı ve aşk daim olsun…

There are 2 comments for this article
  1. tulay sonmez at 15:34

    Hocam tercubeyle sabittir.cok ama cok guzel tesbitler.kadin geri donmez zaten ayrilik yasanmissa o iliski tokezlemis ve b irdaha birdaha ayrilik olur.tabi suda bir gercekki ekonomik ozgurlugu olan kadin daha agresif karar alir.

  2. tulay sonmez at 15:45

    Hocam birde sunu soylemek isterim nazim piraye ile okadar guzel ask yasarki taa munevver cezaevinde nazimla ask yasayana kadar.nazimin hapisden cikma ihtimaliyle plan yapar nazim ve munevver ve nazim iprayeye mektup yazip iliskiyi bitirmek istedigini ama halen cok degerlisi olduğunu soyler.piraye derin kirilir lakon nazimin hapis cezasi kesinlesir munevverle olmayacagini dusinen nazim piraueden ozur dileyerek geri don eteklerini optugum kadin der
    Piraya asla donmez ve nazim hakkinda konusmadan kirginligi ile altunizadedeki evindehayata gozlerini yumar.ben nazimin kadinlarini kiskanirim ama piraye gozumde ve gonlumde cok yyücedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.