YAŞAMA SARILMAK

YAŞAMA SARILMAK

geçmiş olan dünden hiç yâd etme

yarın da gelmemişken feryad etme

düşünme geleceği de geçmişi de

şimdi şen ol da yaşamı berbad etme

 

Ömer Hayyam’ın “Geçmiş Olan Dün” isimli şiirinde belirttiği gibi insan hayatında yaşamı berbat etmemek adına ne geçmişi çok sorgulamalı nede geleceği yaşamadan çok kaygılanmamalı. Elbette geçmişin olumsuzluklarından ders çıkartmasını bilmeliyiz ama bizi derin acılara sürüklemesine izin vermemeliyiz. Gelecek ile ilgili güzel planlar yapmalıyız ama geleceği yaşamadan olması muhtemel riskleri gözümüzde çok büyüterek yaşamı berbat etmemeliyiz.

Yaşamımızda zaman zaman zorluklar ve sorunlar yaşamamız son derece doğal. Aile içerisinde bir olumsuz tartışma, işyerinde hızlı yükselememe, sevgiliden ayrılmak, bir sınavda başarılı olamamak gibi olumsuzluklar her bireyin karşılaşabileceği sorunlardır. Önemli olan böyle durumlarda mücadele ruhunu kaybetmeden yaşama sarılmaktır.

Üstesinden gelinmesi nispeten daha kolay olan bu sorunların dışında insanlar hiç ummadıkları bir zamanda çok daha kötü sorunlarla da karşılaşabilir. Büyük bir deprem, tedavisi zor bir hastalık, savaş nedeniyle düzenin çökmesi, çok sevilen bir yakının vefatı, bunu yaşayan insanları gerçekten derinden sarsar. Böyle durumlarda insanın en çok ihtiyaç duyduğu şey: Mücadele ruhuna sahip olmaktır. Bu ruh aracılığıyla insan yaşama sarılarak hayatında yeni bir sayfa açabilir.

Yaşam konusunda insanın önünde iki tercih olduğunu şu ifadeler net olarak ortaya koyuyor: “Yaşamak; iç denizin dalgasız, güvenli sularında yol almak da olabilir ya da okyanuslara açılıp, azgın dalgalarla boğuşmak, yaşamı hayallerine taşımak, hayallerine yaşamı taşımak da…”

Fotoğrafta tek bacağı olmasına rağmen kendisini hayata bağlayan basketbol topunu sımsıkı tutan elleri görüyorum. Gördüğüm bu eller karşısında küçük sorunları vesile edip hayatı kendisine ve etrafındakilere zehir edenlere şaşırmamak elde değil. Geçmiş olan dünü hiç yâd etmeden şen olarak geleceğine bakıyor ve o anın, o andaki yaşadıklarının tadını çıkartıyor.

Can Yücel’in ifade ettiği gibi ‘’Bilmelisin ki. Yüreğiniz ne kadar kan ağlarsa ağlasın Dünya sizin için dönmesini durdurmuyor.’’ Unutma, Dünya dönmesine devam ediyor ve dönmeye de hep devam edecek yaşam döngüsünün bir ifadesi olarak. Geçmişin olumsuzluklarına takılıp kalırsak duran ve yok olan biz oluruz dönmeye devam eden dünyada. Geçmişten ders çıkartarak yeniden doğmuş gibi her şeyi yeniden tanıyarak ruhunu ve bedenini yaşamla yeniden birleştirerek  yaşama sımsıkı sarılmalıyız.