BAŞARI VE SABIR

[su_quote]Bırakıp herşeyi nereye gidiyorum?

Neler geçmişti aklımdan

Nedendi ağladığım, nedendi güldüğüm?

Ah nasıldı yaşamak?[/su_quote]

 

Ziya Osman Saba’nın ‘Geçen Zaman’ isimli şiirinde belirttiği gibi aklımızdan neler geçerse geçsin geçen zaman dilimi içerisinde yapabildiklerimiz ve yaşadıklarımız yapabildiklerimiz ve yaşadıklarımızdır, tekrarı yok. Pişmanlıklar ve mutluluklar, başarı ve başarısızlık hepsi o zaman dilimi içerisinde yaşanmış duygulardır. Hepsi birer tecrübedir.

Çoğu insan zirvede olmak ister ama zirvede olmak kadar zirveye nasıl gelindiği de önemlidir. Boşuna dememişler: “Bir dağın zirvesinde yılana da rastlanır, kuşa da… Biri sürünerek gelmiştir, biri uçarak.” Uçarak gelenler, zorluklarla mücadele etmeden, sabır sergilemeden gelenler, kaçınılmaz bir şekilde zirveden aşağıya doğru, geldikleri hızla, uçarak inerler. Emek vererek zirveye ulaşanlar ise sergiledikleri mücadele ve sabır eşliğinde zirvenin kıymetini öğrenerek oraya geldikleri için orada uzun süreli olarak kalır, zirvedeki görevleri layıkıyla yerine getirir.

Sabırsızlık ve acelecilik, çağımızın en ciddi sorunlarından birisi, Toplumun en sabırsız ve aceleci kesimini ise gençler oluşturuyor. İstiyorlar ki hemen her şey kısa yoldan, en az değil hiç zahmet etmeden onların olsun. Capital Dergisi, “Zirveye Çıkmak Kolay mı?” başlıklı araştırmasında şu çarpıcı sonuçlara ulaşmış: “Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu 35 yıl, Nuh Çimento CEO’su Atalay Şahinoğlu 33 yıl, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ise 15 yılda CEO’luk koltuğuna oturdu. Bu süre boyunca Bülent Bulgurlu 6 kez, Atalay Şahinoğlu 8 kez, Agah Uğur ise 4 kez şirket değiştirdi. Sadece onlar da değil. Türkiye’nin önde gelen üst yöneticilerinin tümü, kariyerlerinin çok önemli bir kısmını adım adım yükselerek ve bu işe yıllarını vererek başardı…”

Fotoğrafa baktığım zaman merdivenin basamakları gibi hayatın kendisi de birey için basamaklardan oluşuyor. Basamakları adım adım çıkmak, hedefler için yıllarını vermeyi göze almak, gerekli bilgi ve tecrübeyle donanmak çok önemli. Fotoğrafa baktığım zaman merdivenin başında bekleyen kız çocuğunun başarıya giden yolda, zirveyi hedeflerken ilk önce durup hangi başarıya, hedefe odaklandığını belirleyip, sabırla o yolda merdivenin basamaklarını çıkması gerektiğini görüyorum. Gençlerin bu bilince kavuşmasında biyografi okumalarının çok faydalı olacağına inanıyorum.

Bu konuda şu sözleri önemsiyorum:”… Başarılı insanların hayatlarından etkilenebiliriz. Onların bu başarı öyküleri bizlere örnek teşkil eder, hedeflerimizi büyütmemizi, daha azimli ve gayretli çalışmamızı sağlar. Başkalarının yaşam öyküsünü bilenler onların hayattan edindikleri tecrübeler, aldıkları dersler sayesinde kendi hayatlarına yön verebilirler.”  Sabırla başarmak isterken geçen zamanın kıymetini zamanı geçmeden iyi bilmek gerekir.

En Son Yazılar: