İRADE GÜCÜ

İRADE GÜCÜ

… Bu rüzgâr her vakit böyle esmeyecek

Gökte bulut, suda yelken, dalda çiçek

Bir gün, bir gün var ki, günden güne gerçek

Çatır çatır servi, çıtır çıtır böcek. …

Ziya Osman Saba’nın ‘’Bu Rüzgâr’’ isimli şiirinde belirttiği gibi rüzgâr her zaman estiği gibi esmiyor, değişiklikler gösterebiliyor tıpkı hayatın içerisinde yaşadığımız anlar gibi. Şartların bizim için uygun olduğu anları iyi gözlemleyip doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla birlikte olarak başarıyı ve mutluluğu elde edebiliriz. Bütün bunlarda da irade gücünün çok önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.
Psikologlar irade gücünü kısa zamanda elde edilecek keyiflere direnerek uzun vadeli hedefe ulaşabilme gücü olarak tanımlıyor. Aynı zamanda irade, istenmeyen düşünce, duygu ve tepkileri yok sayabilme kapasitesidir. Heyecanlı bir duygusal sistem yerine soğukkanlı bir bilişsel davranış sistemi barındırabilme becerisi olarak tanımlıyor.
Hayatın güçlüklerle dolu olduğu, imkânsızlıkların kol gezdiği geçmiş zamanlarda nasıl oluyor da bazı insanlar insanlığın hayatında yeni sayfa açacak, yerleşik kalıpları kıracak girişimleri başarıyor, bunu hep merak etmişimdir.
Engelleri devirmek, yılmamak, başarıya giden yolda her şeyi göze almak herkesin üstesinden gelebileceği bir şey değil. Sanki bu konuda geçmiş dönemlerdeki insanlar çok farklıydı. Okyanus ötesinde bir kıtayı keşfetmeyi beş yüzyıl önce istemek, fethedilemeyeceğine inanılan bir şehri ele geçirmeyi kafaya koymak, yeni bir aydınlatma aracını bulmak için ısrarla çabalamak çok etkileyici geliyor bana.
Bugün ise bu irade gücünün geçmişe oranla erozyona uğramaya başladığını söyleyebilirim. İmkânlar çok genişlemiş olmasına rağmen istisnalar hariç bir tutkusuzluk, irade gücü eksikliği kendisini hissettiriyor.

İrade gücü, başarılı ve mutlu bir hayatın sırrı olarak tanımlanırken şu anda istediğini yapma dürtüsünü dizginleyerek, doğruyu ve uzun vadede kendisi için iyi olanı yapmayı seçme özelliğinin insanları, hayvanlardan ayırdığı söyleniyor.

Fotoğrafa baktığım zaman tekerlekli sandalyenin tekerlerini ve basketbol topunu görüyorum. Bedensel engellilerin tekerlekli sandalyeleriyle basketbol oynamalarını anlatıyor. Fotoğrafta basketbol oynamak için uzun boylu olman gerekiyor diyenlere ‘’hadi sende’’ diyen sesi duyuyorum. Bedensel engellilerin oynama arzusunu, bu konudaki ısrarlı çabasını çok daha iyi anlıyorum. İrade gücünü kullanarak, engeli ortadan kaldırıyor. Bu müthiş bir şey! Fiziki engelleri olmadığı halde düşünce yoluyla kendilerine bin bir engel yaratanların bundan çıkarması gereken çok ders var. İrade gücündeki, yok sayabilme kapasitesi çok önemli. Mutlu ve başarılı bir hayat için irade gücümüzü kullanmamız gerekiyor.

Schiller: İnsanı büyük ya da küçük yapan kendi iradesidir.
Shakespeare: Bedenimiz bizim bahçemizdir, irademiz de onun bahçıvanı.
Leonardo da Vinci: Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir.