TORUN SEVGİSİ

Ninemse der bana

–Topaç gibi

Bir dedem

Açık insan

Pek de zeki

Dilinden bal akar

Attaya gidelim der

Göz kırpar

Okşar

Sever

Bir de gıdıklar

Dedemi çok anlıyorum

Cahit Zarifoğlu’nun ‘’Anlamak’’ isimli şiirindeki gibi yaşamın en güzel çiçeği olan çocuklar, dedeler ve neneler için torun olma özelliğiyle çok daha değerlidir. İlerlemiş olan yaşlarında onlar için torun bir enerji kaynağı olup hayat adeta torunun etrafında döner. Onlara verilmiş en güzel armağandır torun.

Torun ile geçirilen zamanda yaşanan mutluluk, dedeler ve neneler için tarifi zor bir mutluluktur. Torun ile oyun oynamak, toruna hediye almak, torunun doğum gününü kutlamak, torunu kucağında uyutmak onlar için en keyifli şeydir.

Dedeler ve neneler torununu çocuklarından daha çok severler. Hüseyin Bozkurt bunun nedenini şu şekilde açıklıyor: “…Öncelikle baba-anne olunan yaş ile dede-nine olunan yaş farklıdır… Yani ileri yaşlarda insanların duygusallıkları artar. Sevgileri artar. Hayat tecrübeleri ve hayat zorlukları ve sorumlulukları değişir.

Gençlik yıllarında hayat koşturmacasında evlatlarınızın doğumunu, büyümesini bir görev gibi algılarsınız. Yetiştirme, büyütme ve yönlendirme sorumlulukları sevgi gösteriminizi baskılar. Veya birlikte zaman geçirme süreniz azalır. Birlikte geçirdiğiniz zamanda da onun bakımı, yaramazlıkları, güvenliği, eğitimi vb. sorumluluklarını düşünüp duran anne-baba kucağına alıp da sık sık sevgi gösterisinde bulunamaz.

…Dede-nine için sorumluluğu olmayan bir çocukla birkaç saat birlikte geçirmeleri bir fırsattır. O saatleri dolu dolu geçirmeye çalışırlar… Yani sorumluluğu olmayan yoğun bir sevgi gösterirler. Çocuk da dede-nenesinin yanında özgür davrandığı için o birkaç saat ona oyun gibi gelir. Anne ve babasının fırça, azar, hayır cevaplarından bıktığı için dede-neneyi gören torun her türlü hünerini sunar. Karşılıklı daha çok sevgi dolu ortam yaratılır. İşte tam bu ortamlarda; Torunları daha çok seviyorsunuz…

Evlatta eksik kalan duygular torunda tamamlanır. Torun sevgisini özel kılan diğer bir sebep ise; sevginin çokluğu ile birlikte gösterilen sabır, hoşgörü ve anlayıştır. Torunların hiç bir kusuru görülmez, onlardan hiçbir şey esirgenmez, hep hoş karşılanır. Kaşlar çatılmaz…”

Fotoğrafa baktığım zaman torununa gıptayla bakan bir neneyi görüyorum. Hayatın en değerli varlığı, yaşam enerjisi nenenin karşısında duruyor. İlerlemiş yaşında hayata daha fazla bağlanmasına vesile olan torununa bakıyor yaşlı nene…

Dün, her biri aynı zamanda birer torun olan çocuklar için bayram olan bir gündü. Dünyanın en tatlı varlığı olan çocuklara Atatürk’ün böyle anlamlı bir günü armağan etmesi gerçekten gurur verici. Hayat her gün bayram olsun yeryüzündeki bütün çocuklara.

En Son Yazılar: