YENİ YIL VE UMUT

[su_row][su_column size=”1/2″][/su_column] [su_column size=”1/2″ class=”sevgi”]Kusura bakma

İçinde bulunduğum an

Bir yarın geçmişte neyleyim

Gelecekte öteki yarın

Zaman dediğin hasba üç ayaklı

Birinin canı ötekinde saklı

Şu anın canı gelecekte

Geleceğin canı geçmişte saklı[/su_column] [/su_row]

 

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘’Kusura Bakma ‘’ isimli şiirinde belirttiği gibi her zaman bir gelecek ve bu geleceğinde bir yarını olacaktır. Geleceğin bütün sırları geçmişte saklı olduğu için her yılbaşı akşamı geçen o yılın sorgulanmasını iyi yapıp gelecek yıl için güzel şeyler dilemek gerekir. Her yeni yıl yeni bir umut demektir.

Yeni bir başlangıç yapma, var olanı değiştirme arzusunda önemli bir motivasyon kaynağına umut denilmektedir. Yaşama arzumuzu kurutmamak için bu motivasyon kaynağını korumak, beslemek ve kurutmamak zorundayız.

Kalıcı iz bırakmak mücadelesinde umut sahibi olmak, umudu beslemek ihtiyaç duyulanın başında geliyor. Sadece her yeni yılı değil, her günü yeni bir umut eşliğinde taze bir başlangıç olarak görmeli ve böyle yaşamalıyız.

Bazı insanlar çok istese de zamanı durdurmak mümkün değil. Acısıyla ve tatlısıyla bir yılı daha geride bırakmamıza sayılı günler kaldı. Zamanı durdurmak mümkün olmadığına göre zorluklar karşısında yılmayarak yaşamda kalıcı ve değerli izler bırakmanın mücadelesini vermek son derece önemli.

Çağatay Öztürk’e göre, “yeni yıllar, yeni umutları da beraberinde getirsin istiyoruz. Ancak farkında olmadan ya da bazen farkına vararak, yaşamımızda yenilikleri istediğimiz halde geçmişe takılıp kalabiliyoruz. Ne için? Kim için? Yalnızca kendi hırsımıza yenik düştüğümüz için. Geri adım atmamak için. Geri adım atınca ya da özeleştiride bulunduğumuzda sanki bu bir zayıflıkmış gibi algılanıyor.

Gelişmek için değişmek şart. Değişim olmadan gelişim olmuyor. Önemli olan eksikliklerimizin olması değil. Eksikliklerimizin farkında olmamız ve eksikliklerimizi, tamamlamaya çalışma çabamız. Peki, kaç kişi bunu yapabiliyor? Ya da yapmak için çaba sarf ediyor?

Birçok kişi birbirinin eksikliklerini bulmak için durmadan, bıkmadan etrafındakilerin yaşamlarıyla uğraşıyor. Birilerini nasıl aşağı çekerim diye…”

Fotoğrafa baktığımda, dışarıya umutla bakan, umut sahibi ve tebessüm eden bir insan görüyorum. Meraklı bakışlar sahip olunan umudu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Umut sahibi olmanın getirdiği mutluluğun yüze yansımasını bu fotoğrafta görmemek mümkün değil…

Bireysel hayatımızda her gün yeni bir umut filizlenmeli. Her günümüz umut eşliğinde yeni bir yılın başlangıcı gibi olmalı. Güzel, umut ve sevgi dolu bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

En Son Yazılar: