YETENEĞİN KEŞFİ VE MUTLULUK

YETENEĞİN KEŞFİ VE MUTLULUK

Kimi dağlık bir arazidir.
Kimi kıraç
Kimi bereketli
Kimi dardır
Kimi engin göz alabildiğince

Ataol Behramoğlu’nun ‘’İnsanlar’’ isimli şiirindeki gibi insanların farklı bir sürü özellikleri ve yetenekleri var. Yeteneğini, gerçek düşünce ve duygularını bilen bir insan kendini iyi tanıyan insandır ve bir insanı mutluluğa götüren şeylerden birisi de kendini iyi tanımasıdır.

Bazı insanlarda yetenek su üstüne çıksa da fark edilemeyebilir, bazılarında ise yetenek bastırılır ve ortaya çıkartılmaz. Her ikisinde de sonuç mutsuzluk olarak kendisini göstermektedir.

Özgür Şahin, bu konuda şu tespitleri yapıyor: “Herkesin bir yeteneği olduğunu ve bu yeteneğini kullanabildiği sürece iş hayatında mutlu olacağını ve bunun sonucunda da mutlu bir yaşam geçireceğini düşünürüm. Kariyer nedir? Sorusuna vereceğim cevap, kariyer = mutluluk olacaktır. Mutlu bir kariyer için, yeteneğin keşfedilmesi gerekiyor. Yıllarca, yeteneğini kullanmak yerine, herkes gibi, herkesin yaptığı mesleklerde, yeteneğini hiç kullanmadan çalışan milyonlarca mutsuz insan var etrafımızda. Çoğunun mutsuzlukları yüzlerine yansıyor. Çoğu üzgün, çoğu boşuna yaşıyor. İnsan yeteneğiyle doğmuştur ve her insanın mutlaka bir yeteneği vardır.

Ama kullandırmıyorlar ki! O zaman biraz cesur olmalı ve yeteneğin kullanacağı bir iş yeri aranmalı. Yok, burası iyi, rahatım iyi yeteneğe gerek yok diyorsanız o zaman suratınızı asmaktan ve şikâyet etmekten vazgeçmelisiniz. Peki, yeteneğinizin farkında mısınız? Yeteneğinizi nasıl bulacaksınız?

Hangi işi yaparken bu gücü en üst düzeyde kullanıyorsunuz? Bir müzik aletini çalarken mi? Resim yaparken mi? İnsanlarla iletişim kurarken mi? Bilgisayarda kod yazarken mi? En çok hangisini yaparken heyecan duyuyorsunuz? İşte yeteneğiniz budur. İnsanda çok sayıda yetenek de olabilir. Bazıları güçlü bazıları zayıftır ama öncelikle güçlü yeteneğe odaklanmalısınız. Yeteneğinizi bulduğunuz anda onu geliştirmelisiniz. Onu geliştirdikçe daha çok başarı elde eder ve bu yeteneğinizi daha da geliştirmek için size motivasyon sağlar.

Unutulmamalıdır ki insan yeteneği ile doğmuştur ve her insanın en az bir yeteneği vardır.  Yeteneğini bulup geliştirenlerin yüzleri daha çok gülecek ve yaşam onlar için çok daha güzel olacaktır. Bu yüzden bir an önce yeteneğinizi keşfe çıkın ve yeteneğinizi kullanabileceğiniz bir işte çalışın. Yüzünüze yansıyan şey, mutluluk olacaktır.”

Fotoğrafa baktığım zaman bir ressamın karşısındaki bayanın portresini çizişini görüyorum ve insanın kendisinin veya etrafındakilerin yeteneğinin farkına vardığı zaman ne güzel şeyler yapabileceğine şahit oluyorum. Birçok insan yeteneğinin farkında olmayıp farklı alanlarda mecburiyetten uğraştığı konularla mutsuz bir yaşam sürüyor.

Başarıya ve mutluluğa giden yol yeteneği keşfetmekten geçiyor. Daha güzel bir yaşam için kendinizi tanıyarak yeteneğinizi keşfedin.