ANNE SEVGİSİ


Annemi ölmüş gördüm rüyamda.
Ağlayarak uyanışım
Hatırlattı bana, bir bayram sabahı
Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp
Ağlayışımı.

Orhan Veli’nin ‘’Rüya’’ isimli şiiri annesini kaybedenlerin yaşadığı acıyı ve ölümünden sonra hissettiği duyguyu en güzel şekliyle herkese hissettiriyor. Annesi hayattayken sevgisini göstermemiş olan bazı evlatlar, annesini kaybettikten sonra mezarının başına gelip toprağını sever veya duvara annesinin fotoğrafını asar. O an ki acı gerçek, önemli olanın anne hayattayken kıymetini bilmek olduğunu öğretiyor.
Bugün anneler için özel bir gün. Hiçbir sevgiyi anne sevgisinden daha değerli bulmayan evlatlar için bugün en heyecanlı gündür. Anneler Günü kutlaması dünyada daha eski bir tarihte kutlanmaya başlamış olmakla birlikte Türkiye’de 1956′da yayınlanan bir kararname ile her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kabul edilmiştir.
Anne sevgisi bir güne sığdırılamayacak büyük ve değerli bir sevgidir. “Cennet annelerin ayakları altındadır” hadisi, annelerin kutsal bir varlık olduğunu ifade ediyor. Yavrusu için karşılık beklemeksizin kendini feda edercesine her şeyi yapan anne gerçekten kutsal bir varlık. Annelerin, evlatlarından beklediği tek şey var: SEVGİ.
Ali Murat İrat, bu konuda çok çarpıcı bir tespit yapıyor: “Kimse bilmez ama bir çocuk önce aşk demeyi öğrenir. Aşk tıpkı hayat gibi önce bir annenin ellerinde şekillenir. Ve geldiğimiz bu dünya ve aşk, neresinden bakılırsa bakılsın, ancak bir annenin avuçlarının içi kadar bir yerdir. Ben annemi dünya sandım ilk. Ben annemi aşk sandım ilk. Çünkü yaşı kaç olursa olsun bir anne dünyanın en gerçek ve aşkın en yalın halidir. Ve yaşı kaç olursa olsun, annesi hayatta olan hiçbir çocuk hiçbir zaman büyümemiştir ve asla büyümeyecektir. Ve bir anne hayattayken hiçbir çocuk aslında ölmeyecektir. Bir anne göçüp gittiğindeyse büyümek kara bir kader gibi insanın yakasına yapışıverir. Büyümek bu yüzden en çok da annesizliktir. Ölmekse annesizlik varsa gelecektir…”
Fotoğrafa baktığım zaman kendi pişirdiği ekmeğin üzerine yağ sürerek evladını beslemeye çalışan anneyi görüyorum. Kendisi yemeyip çocuğuna yediren, kendisi giymeyip çocuğuna giydiren annelerin hakkı hiçbir zaman ödenmez…
Ne mutlu, yılın her günü annesini mutlu eden evlatlara. Yılın her günü kalbinde anne sevgisi taşıyan evlatlar; annelerin, evlatlarından gelen sevgiyle nasıl mutlu olduklarını en iyi bilenlerdir. Fedakârlığı ve karşılıksız sevgisiyle yüreklerde taht kuran tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun…

En Son Yazılar: