AYRILIK

[su_quote]Ayrılık kapıyı çalıyor açma

Biraz daha düşün zamanımız var.

Ne günler yaşadık bak sayfa sayfa

Seninle yazılmış romanımız var.

 

Gönül kapısından hemen uçma dur!

Selamsız vedasız böyle kaçma dur!

Bilinmez yerlere yelken açma dur!

Seninle mutluluk limanımız var! [/su_quote]

Ahmet Selçuk İlkan’ın ‘’Ayrılık Kapıyı Çalıyor’’ isimli şiirinde belirttiği gibi bir ayrılık kararını almadan önce yaşanmış hatıraların hepsini tekrar düşünüp o günlerin hatırına karar vermek gerekir. Yaşanmışları yaşanmamış saymak ve acımasızca bir ilişkiyi sonlandırmak herkes için oldukça ağır sonuçlar doğurabilir.

İnsanlar için ilişki önemli olmakla birlikte hiçbir ilişkinin sonsuza kadar sürebileceğine dair bir garanti yoktur. Böyle bir anlayışa sahip olmak son derece önemli. Çünkü böyle bir anlayış eksikliği, ilişkiyi sonlandırırken ciddi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

İlişkiyi başından iyi ayarlamak gerekiyor. Tek taraflı fedakârlık, “hayır” diyebilmekten hep kaçınmak, sorunları sürekli hasıraltı yapmak, yerli yersiz hep şirin görünmeye çalışmak ayarı bozuk ilişkilerde dikkat çeken özelliklerdir. Uzmanlar, bir ilişkiyi sona erdirmeden önce şunlara dikkat edilmesini öneriyor: “ Öncelikle ilişkiyi gerçekten bitirmek isteyip istemeyeceğinize karar vermelisiniz. Ayrıldıktan sonra tekrar geri dönme isteğiniz olacak mı, ya da yeniden denemek isteyecek misiniz bunları net bir şekilde karara kavuşturmanız önemlidir. Eğer aklınızda bu ilişkiyi bitirdiyseniz geriye bu kararı karşınızdaki kişiye açıklamak kalıyor.”

Fotoğrafa baktığım zaman ayrılığın hiç düşünülmediği, birbirine büyük bir sevgiyle bağlı iki insanın birbirine beden diliyle sevgilerinin ne kadar büyük olduğunu anlatan duruşlarını görüyorum. O an bu birliktelik bitmesin diye sonucunda ayrılığın olabileceği soruları sormaktan kaçındıkları günleri görüyorum. İstenmeyen ayrılık olduğunda her ikisine de büyük bir acı verecek güzel anıları görüyorum. Adabıyla bitirilen bir ilişkiden sonra tekrar kavuşmanın zor olmayacağı iki insanı görüyorum.

Evlilik, iş hayatı ve arkadaşlık ilişkilerinde yaşanacak ayrılmalarda takınılan yıkıcı tutum, sarf edilen yaralayıcı sözler, yaşatılan her türlü şiddet hiç kimseye fayda sağlamaz.

Çok sevdiğim bir atasözü var: “Yalnız taş duvar olmaz.”  Bu sözde de ifade edildiği gibi bireysel ve toplumsal ilişkiler insanlar için çok önemli. Her biten ilişkide kapıyı açık tutmaya özen göstermek ilişkiyi adabıyla bitirmeye olanak sağlayacağı gibi biten ilişkinin bir süre sonra tekrar başlayabilmesine de fırsat tanır.

Ayrılık kararını karşımızdakine iletirken “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur”  atasözünü hatırlamakta fayda var. Biten bir ilişkiden sonra da birbirimize kavuşabileceğimizi nasıl unutmamamız gerekiyorsa kafamızda bitirip bir kez en ağır şekliyle karşımızdakine bunu ilettikten sonra tekrar canlandırmanın da her iki tarafa zarar vereceğini unutmamalıyız.

En Son Yazılar: