BAŞLANGIÇLAR VE BİTİŞLER

[su_quote]Bütün dünyaya küskündüm, dün akşam pek bunalmıştım;

Nihayet, bir zaman kırlarda gezmiş, köyde kalmıştım.

Şehirden kaçmak isterken sular zaten kararmıştı,

Pek ıssız bir karanlık sonradan vadiyi sarmıştı.

Işık yok, yolcu yok, ses yok, bütün hılkat kesilmiş lâl…[/su_quote]

 

Mehmet Akif Ersoy’un ‘’Bülbül’’ isimli şiirinde belirttiği gibi bazı yaşadıklarımızdan sonra herkese ve her şeye küsüp, bunalıp kaçarız. Bu küskünlükler ve kaçışlar beraberinde dersler çıkartılarak yeni bir başlangıç olabiliyorsa anlamlı; her şey olduğu gibi devam ettirilip sadece küsülüp gidilerek sorunlardan kaçılıyorsa ve dersler çıkartılmıyorsa yeni bir başlangıç olmadan hep yeni bitişler olacaktır.

“Her bitişi, bir başlangıç takip eder” demek kolay ama bunu uygulamak ve hayata geçirmek zor. Her insan, bir bitişi yeni bir başlangıç olarak görme cesaretine sahip olmadığı için her bitişi bir başlangıç takip etmeyebilir. Bu tür insanlar bitişi görmek veya kabullenmek istemezler. İşte bu nedenle yeni bir başlangıç için fırsat da doğmaz.

Her yeni yıl, bir oyun, bir kitap, bir film, bir aşk ve daha pek çok şey başlangıç ve bitişi beraberinde taşır. Başlangıçlar ve bitişler hayatımızın olmazsa olmazlarıdır.

Bitişleri hayatın bir parçası görmeyenler kendileri için bir çıkmaz sokak yaratarak sıkıntılar yumağına kendilerini mahkûm etmiş olurlar. Oysa doğaya dönüp bir baksalar her mevsimi bir yenisi takip eder…

Bu konudaki şu yorum çarpıcı tespitler taşıyor: “Bazı kişiler hem şikâyet eder hem de alıştığı yaşantıyı sürdürür her türlü zorluğuna rağmen.

Neden peki? Yeniliklere gücü yoktur, kısıtlandığından belki de, mutsuz olsa da bilinen tabir ile “kötünün iyisi” dir onlar için güzel olan. Oysa hayatında yapabileceği küçücük değişimler ile güzel dediğinin öyle olmadığını fark edecektir.

Çok basit bir örnek verirsek; çoğu kişi çayı şekerli içerken çayın tadını alabiliyor mu acaba… Siz de eğer çayı şekerli içenlerdenseniz, alışkanlıklarınızda değişimlere çayı şekersiz içmeyi deneyerek başlayabilirsiniz.

Genel anlamda bakmalıyız; yeni başlangıçlar için bitişlerin olması gerekir. Hayatta vedalardan korkmayın aksine her veda gücünüze güç katar. Sizin de hayatınızda mutlaka yeni başlangıçlara yer vardır fırsat verdiğiniz sürece.”

Fotoğrafta iki insan bir oyunun bitişini sergiliyor. Bu oyun için bitiş nasıl kaçınılmazsa, hayatta pek çok şey için de bitiş kaçınılmazdır. Bu fotoğraftaki insanlar gibi bitişleri kabul etmek son derece önemlidir. Bu yapıldığı takdirde yeni başlangıçlar mümkün olur.

Her yeni başlangıç, hayatı zenginleştirmek için yeni bir adımdır. Yeni yılın bu ilk günlerinde yeni başlangıçlar için yeni adımlar atmaktan korkmayalım.

En Son Yazılar: