BİR TARİH HAZİNESİ ‘’HALİL İNALCIK’’

Ömrünü Osmanlı tarihçiliğine adamış olan çok değerli bilim insanı Prof. Dr. Halil İnalcık’ın vefatı bizleri derinden üzdü. Eskilerin deyimiyle yetişmesi çok zor olan gerçek bir âlimdi.

Halil İnalcık, bilimsel metot ve belgelere dayalı bir tarihçilik anlayışı eşliğinde Osmanlı tarihine yönelik Batı merkezli önyargıları geçersiz kılmayı başarmıştı. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden 23 tane fahri doktora verilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

“Tarihçilerin Kutbu” unvanına layık görülen İnalcık, Türkiye’de siyasi yelpazenin tamamı tarafından eserlerine ve yaklaşımına çok değer verilen bir insandı. Bunu başarmak herkese nasip olmaz.

Roma, Bizans ve Osmanlı üç büyük imparatorluktu. Halil İnalcık bu imparatorluklardan birisinin tarihini aydınlatan en önemli isimdir. O bunu başarmasaydı Türk ve dünya tarihi büyük bir eksiklik yaşayacaktı…

Halil İnalcık, Osmanlı tarihçiliği için eşsiz bir çaba sergilerken çok sayıda öğrenci “İnalcık Ekolü” eşliğinde Halil Hoca tarafından yetiştirilerek bilim dünyasına kazandırılmıştır.

Sosyal Bilimlerin en saygın isimlerinden birisi olan Immanuel Wallerstein,  “Yeni kuşak tarihçiler, Akdeniz, Osmanlı ve Balkan tarihi üzerindeki birçok yanlışın tashih edilmesini ona borçludur. Kitapları, sayısız makale ve ansiklopedi maddeleri, sosyal bilimciler için göz kamaştırıcı bir hazine mahiyetindedir. Halil İnalcık, bu sahanın en seçkin uygulayıcılarından biri. Dünya bilimine katkıları su götürmez. Çabalarının hedefi haline gelmiş konu üzerinde bize sadece tefekkür etmek düşer” diyor.

Halil Hoca’nın yetiştirdiği İlber Ortaylı, Halil İnalcık’ın vefatından sonra şunları yazdı: “40 gün sonra 100 yaşını tamamlayacaktı. En tanınmış bilim adamları ve filozoflar arasında dahi 99’uncu yaşına kadar kalıcı eser veren görülmez. Halil Hoca, Doğu’nun ve Batı’nın saygıyla ve çekinerek andığı bir otoriteydi. Hepimiz o çekinenlere dâhiliz. İnalcık literatürü insanların dikkatli yazıp konuşmalarına neden olduğu sürece verimli çalışma yapılıyor demektir.”

Fotoğrafa baktığım zaman bilim ve fikir hayatına dayalı gerçek zenginliği görüyorum. Osmanlı tarihine fener tutmuş saygın bir insan var karşımda. Osmanlı tarihini aydınlatmak için sonsuz bir heves ve gayret sergilemiş birisidir Halil İnalcık. Bu ulvi heves ve gayret eşliğinde tarihimize ve kimliğimize büyük değer ve anlam katmış olan Halil Hoca asla unutulmamalı, unutturulmamalıdır…

Halil İnalcık bu ülkeye ve bu toprakların insanlarına borcunu fazlasıyla ödedi. Halil Hoca’yı sonsuza kadar hatırlatacak adımları atmak hepimizin boynunun borcudur…

En Son Yazılar: