ÇALIŞARAK BAŞARMAK

‘’Karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse, bunların üstesinden gelmek o kadar gurur vericidir.’’

Epictetos’ a ait olan bu güzel söz, Nobel Kimya Ödülü’nü kazandıktan sonra hayat hikâyesiyle, yaptığı açıklamalar ve sergilediği hayranlık uyandıran örnek davranışlarla başarıya giden yol konusunda çoğu insanı düşünmeye sevk eden Prof. Dr. Aziz Sancar’ ı oldukça yalın ve içi bir o kadar dolu anlatıyor.

Mardin’de başlayıp İstanbul’da devam eden ve sonrasında da Amerika’ya uzanan hayat hikâyesiyle Aziz Sancar, başarıya giden yolda çok çalışmanın en önemli faktör olduğunu ortaya koyarak “…Ben yüksek zekâya inanmıyorum, ortalama herkesin zekâsı aynı. En önemli faktör çok çalışmak” diyerek bu önemli faktörü özellikle vurguluyor. Aziz Sancar’ın özellikle gençler için bu açıklamayı yapmış olması da ayrıca çok anlamlı.
Hazıra konmak veya saman alevini andıran geçici başarılar peşinde koşmak hayat yolculuğunda amaç olmamalıdır. Sürdürülebilir, kalıcı başarılar için çok çalışmak ve buna inanmak gerekiyor. Bunu da günümüzde her genç maalesef göze almak istemiyor.
Sürdürülebilir, kalıcı başarıyı yakalamış olanlar bu uğurda çok emek sarf ederken olgun bir kişilik ve örnek tutumlar da geliştiriyorlar. İşte, Aziz Sancar bunun en güzel örneğidir…
Hem kanseri önlemede hem de bazı kanserleri tedavi etmek için önemli bir mekanizma üzerinde çalışan Sancar: “…Yıllardır bu mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Ve sonunda bu mekanizmayı çözdük. 35 yıldır bu mekanizma üzerinde çalışıyoruz…” diyerek, sabır ve emek noktalarına dikkat çekiyor.
Aziz Sancar, “çok çalışan, başarır” ilkesi doğrultusunda hareket ediyor. Sancar, aynı zamanda başaracağına inanmış birisi. Büyük bir başarıyı yakaladıktan sonra da çalışmaya devam edecek. İşte kendi sözleri: “Hep çok çalıştım ve onun mükâfatını alacağımı biliyordum. Ancak Nobel alır mıyım almaz mıyım bilemedim. Yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz…”
Başarıya giden yolda Aziz Sancar, zorlukları ve engelleri aşmak konusunda kararlı. Mardin’in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Zorluklar karşısında hiç yılmadan çalışıp, çabalamış…
Anadolu’da doğan, büyüyen ve okuyan bir insanın, küresel bir başarıya imza atması bu topraklar adına gerçekten gurur duyulacak bir başarıdır.
Fotoğrafa baktığım zaman “azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz” atasözünün doğruluğunu düşünüyorum. Gençlerin örnek alması gereken bir insanı görüyorum…
İnsanlık bahçesinde Aziz Sancar gibi güzel çiçeklerin çoğalmasını diliyorum…

En Son Yazılar: