İNSAN OLMAK HEDEFİN OLMALI

İNSAN OLMAK HEDEFİN OLMALI

…Yüreğinde sevgi yoksa

Gözlerinde şefkat yoksa

Dünyalar da senin olsa

İnsan olmak kolay değil…

 

Ahmet Selçuk  İlkan’ ın ‘İnsan Olmak Kolay Değil’ isimli şiirinde belirttiği gibi insan olmak her şeyden önce yüreğinde sevgi ve gözlerinde şefkat olmasını gerektiriyor.

İnsan olmak nedir? İnsan olmak farkında olmaktır, kendini bilmektir, var oluşunun amacını anlayabilmek ve gereğini yerine getirebilmektir. Vicdan sahibi olup merhametle yaşayabilmesini bilmektir. İnsan olarak doğmak bir başlangıçtır. İnsan olmak, insan gibi yaşamak ise süreç içinde gelişebiliyor. Bu süreçte yaptığımız tercihler, bizi insan olmaya veya insanlıktan uzaklaşmaya yönlendirir. Çetin Altan, yazılarıyla yıllardır bir farka dikkat çeker: Önemli olmakla, değerli olmak. Bu çok önemli bir farklılıktır. Makam ve maddi değerlere sahip olmayı hayatın tek amacı haline getirmek, bunlara yaslanarak etrafa pozlar atmak önemli insanın özellikleridir. Değerli insan, kendisini ve hayatını bunların kurbanı yapmamış insandır.

Fotoğrafa baktığım zaman hedef tahtasına dikkatle bakan ve hamle yapmak üzere olan genç bir insanı görüyorum tıpkı geleceğiyle ilgili hedefi olan bir kişinin o hedefe giderken yapması gerekenleri düşündüğü gibi. Birçoğumuz birçok şeyi hedeflerken insan olmayı hedeflemeyi unutuyor ve hırslarımızın kurbanı oluyoruz. Hırslarımızın kurbanı olurken de yüreğimizde sevgi yerine nefreti barındırıyoruz. İnsan doğmuş olmak insan olmak için yeterli midir? İnsan olmak bir onurdur ve bunun farkında olan kişi hem kendisinin hem de başkalarının onuruna zarar verecek eylemlerde ve söylemlerde bulunmaz. Yaptığın iyiliği hatırlamayıp gördüğün iyiliği de unutmuyorsan insan olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsun demektir.

İlkeli ve ahlaklı yaşamak, bir sarraf titizliğiyle işini yapmak, insanların hayatını kolaylaştırmak, yaşama değer katmak, şu fani dünyada bir hoş seda olmak değerli insanın vazgeçilmezleridir. Hedefini  ve hayatın amacını, önemli olmak üzerine kurgulayanlar giderek çoğaldığı için insan olmak, insan gibi yaşamak her geçen gün daha fazla değer kazanıyor. Mehmet Akif Ersoy, “Bir hilal uğruna yarab ne güneşler batıyor” demişti. Günümüzde ise kariyer, maddi değerler ve önemli insan olmak uğruna çok sayıda insan batıyor.

Batan insan değil de onure edilen, saygı ile anılıp bir hoş seda olabilmek için hekimlik mesleğimi icra ederken, hastalarımla ilgili kararları verirken insan olmanın gereği neyse onu yapmaya çalışıyorum ve vicdanımın sesini dinliyorum. Yarının büyüklerine güzel bir dünya için hedeflerinde insan olmayı ilk hedeflerine yerleştirmeleri gerektiğini öğretmeliyiz. Başarının ve mutluluğunda sırrı bu değil mi?