KURTULUŞ

[su_quote]Haydi git evladım açıktır yolun

Zalimlere karşı bükülmez kolun

Bayrağı çek ön safa geçmiş bulun

Haydi Levent asker uğurlar ola

Haydi git evladım uğurlar ola[/su_quote]

 

Mehmet Akif Ersoy’un ‘’Cenk Marşı’’ isimli şiirinde belirttiği gibi güçlüysen zalimlere karşı bükülmez kolun yani başarı ve zafer senindir. Kurtuluş Savaşı’nda  tüm yokluklara rağmen bu coğrafyada yaşayanların birlikteliği ve cesareti komutanların zekasıyla birleşince zaferle sonuçlanmıştır.

Bugünlerde ilimizde ve bölgemizde düşman işgalinden kurtuluşun yıldönümleri kutlanmakta ve her yıl olduğu gibi simgesel ritüellerle o günler canlandırılarak, unutulmaması ve o heyecanın sürekli yaşatılması istenmektedir. Fotoğrafa baktığım zaman bir kız çocuğunun Kurtuluş Savaşı’nı anlatan dev resme bakışını görüyorum. O resme baktığı zaman savaşı ve zorluklarla elde edilen zaferi yaşıyor. Evet, bu duyguları yaşatmak güzel şeyler ama günümüzde bu duyguları yaşatmakla beraber artık devletlerin iç savaşlarla veya ekonomik yaptırımlarla işgal edilebildiğini öğretmeliyiz. Çocuklarımızın görev bilinçleriyle ve uluslararası boyutta rekabet edebilecek şekilde kendilerini geliştirmeleriyle bu ülkeyi ayakta tutabileceklerini öğretmeliyiz. Gerçek kurtuluşun ekonomik ve sosyal yönden gelişmişliğe paralel olabileceğini söylemeliyiz.

Gün; sanat, spor ve ekonomik yönden bayrağı uluslararası camiada öne çekme günüdür. Bunu da bizler genç kuşaklara zaman ayırıp iyi birer rol model olabilirsek başarabiliriz.

En Son Yazılar: